20 apr.
2026

Realtid

Förre 3-chefen får nytt toppjobb

Olle Blomkvist

Shlomo Liran blir ny vd för Ericsson i Israel. Det avslöjar nyhetsbrevet Telekomnyheterna.

Shlomo Liran rekryterade som vd för 3 i Sverige och Danmark i januari 2004. Han hade ingen erfarenhet fråm mobiltelefonbranschen och ledde det krävande arbetet med att bygga upp 3 i Sverige.

I februari 2006 kunde 3 berätta att man värvat Peder Ramel som ny Sverigechef. Ramel var då vd för Bredbandsbolaget och fick sitta i karantän till i augusti 2006. Med det viskades det om att Shlomo var på väg ut.

I mars i år tog Peder Ramel över som koncernchef i 3 efter Shlomo Liran, som då blev vice styrelseordförande i 3. I dag är han alltjämt styrelseledamot i bolaget som till 40 procent ägs av Investor.

Enligt nyhetsbrevet Telekomnyheternas redaktör Mats Sjödin har Ericsson bekräftat att Shlomo Liran tillträder som vd för Ericsson i Israel.

Olle Blomkvist
Olle Blomkvist

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Buffetts indikator på rekordnivå – så illa har det aldrig sett ut förut

20 apr. 2026
USA / Trump
Makro

USA krossas under skuldberget – då vill Trump ta bort inkomstskatt

20 apr. 2026