21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Förlust för Sony

administrator

administrator

Den japanska elektroniktillverkaren Sony redovisade på fredagen sin fjärde kvartalsförlust i rad.

Bland annat till följd av motgångar för delägda Sony Ericssons mobiltelefoner, men även då man sänkt priserna på spelkonsolen Playstation 3.

Samtidigt justerar Sony helårsprognosen uppåt något, i riktning mot vad marknaden i övrigt räknar med.

För den tolvmånadersperiod som avslutas i mars 2010 räknar Sony med en rörelseförlust på 60 miljarder yen (4,6 miljarder kronor). Tidigare låg prognosen på -110 miljarder yen (-8,5 miljarder kronor).

För kvartalet som avslutades i september redovisade Sony en förlust på 32,6 miljarder yen (2,5 miljarder kronor), vilket kan jämföras med vinsten på 11 miljarder yen (850 miljoner kronor) samma kvartal i fjol.

Resultatet var bättre än väntat. Analytiker hade i snitt räknat med en förlust på 59 miljarder yen (4,6 miljarder kronor) enligt prognoser sammanställda av Reuters.

Senaste lediga jobben