First North-bolag begär rekonstruktion.
Forestlight kallar in Mats Emthén


Mest läst i kategorin

Forestlight Entertainment försattes under måndagen i rekonstruktion efter ett beslut från styrelsen.
Rekonstruktör blir Carler-advokaten Mats Emthén som sedan förra sommaren även är rekonstruktör i dotterbolaget Fido.
Bolaget har haft finansiella problem under en längre tid och har som Realtid.se tidigare rapporterat varit beroende av stöd från huvudägaren Cantus Invest.
Efter att Cantus roll i lånehärvan i Axel Johnson-koncernen uppdagades förra våren har dock pengaflödet strypts. Cantus har därefter omvandlat fordringar till aktieägartillskott och därefter sålt aktierna.
I dag står tre förvaltningsbolag, där Forestlights vd Peter Levin och ordförande Peter Ekelund ingår i styrelserna, som nya huvudägare.
Hur stort kapitalbehov som Forestlight har är inte känt men bolaget bedömer att en ackordsförhandling kring befintliga skulder är ett måste.
”Styrelsen bedömer möjligheterna som goda att finansiera verksamheten under villkor att ackord kan genomföras”, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





