10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Förändringar i SEB:s verkställande ledning

Mats Torstendahl, Jonas Söderberg och Magnus Carlsson. 
Mats Torstendahl, Jonas Söderberg och Magnus Carlsson. 
Camilla Jonsson
Uppdaterad: 16 dec. 2020Publicerad: 16 dec. 2020

SEB har utsett Mats Torstendahl, för närvarande chef för division Företag & Privatkunder och medlem i SEB:s verkställande ledning (VL), till ställföreträdande vd och koncernchef och medlem i VL.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Sveriges små börsvinnare kan göra stor comeback i år

10 feb. 2026
Makro

Stålkrig mellan EU och Indien: Kan höja priserna i Sverige

10 feb. 2026
Makro

Sanktionerna skulle straffa Ryssland – nu kan Kina bli vinnaren

10 feb. 2026
Tillbaka till kontoret – BankID skärper reglerna
Börs & finans

BankID slutar att fungera och arbetsgivare förbjuder distansarbete

10 feb. 2026
Nya hot från Trump
Börs & finans

Trump varnar NATO-land: ”Kommer slukas levande”

10 feb. 2026

Förändringen träder i kraft 1 januari 2021.

– Mats Torstendahl har framgångsrikt lett divisionen Företag & Privatkunder under de senaste 12 åren, en period där divisionen har levererat ett starkt resultat och visat en mycket positiv utveckling, inte minst vad gäller kundnöjdhet. I sin nya roll kommer Mats att arbeta nära mig för att stötta kunderna och genomföra strategi- och affärsplanering tillsammans med divisionerna, säger Johan Torgeby, vd och koncernchef, i en skriftlig kommentar.

Jonas Söderberg, för närvarande chef för region Norr inom Företag & Privatkunder, har utsetts till chef för division Företag & Privatkunder från och med 1 januari 2021. Jonas Söderberg började på SEB 1999 och har före sin nuvarande befattning haft flera seniora roller, däribland kundansvarig i Singapore och Tyskland, rådgivare åt chefen för division Stora företag & Finansiella institutioner, samt chef för Investor Relations. Jonas Söderberg har en kandidatexamen i International Business Administration från Luleå tekniska universitet. 

– Med Jonas Söderberg har vi funnit den rätta personen att leda divisionen Företag & Privatkunder och att fortsätta det framgångsrika arbete som Mats Torstendahl har gjort för att stärka vår svenska bankverksamhet. Med bred erfarenhet från olika delar av banken och olika geografier och roller har Jonas den bakgrund som krävs för att fortsätta utveckla vårt erbjudande till privatpersoner och små- och medelstora företag i Sverige, säger Johan Torgeby. 

Magnus Carlsson, som började i SEB 1993 och har varit ställföreträdande vd och koncernchef sedan 2014, kommer att lämna sin position för att gå över till en roll som senior banker inom SEB i slutet av 2021. Magnus Carlsson kvarstår i sin position som ställföreträdande vd och koncernchef fram tills han går över i sin nya roll, vilket innebär att banken kommer att ha två ställföreträdande koncernchefer fram tills förändringen träder i kraft.

 

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS