04 maj
2026

Realtid

Folksam ökar ägandet i SSAB

SSAB, Folksam
Foto: SSAB
Realtid.se

Folksams innehav uppgår nu till cirka 5,2 procent av rösterna och 2,1 procent av kapitalet.

– Att kunna producera fossilfritt stål är en av de viktigaste frågorna för att klara klimatomställningen, både i Sverige och globalt. Samtidigt är omställningen också viktig för att säkra svenska industrijobb. Vi har varit ägare i SSAB i många år, och vill nu vara med och ta ett mer långsiktigt ansvar för bolagets omställningsarbete, säger Ylva Wessén, vd för Folksamgruppen i en skriftlig kommentar.

Folksamgruppen förvaltar över 500 miljarder kronor och arbetar mot att gruppens placeringsportföljer ska visa nettonollutsläpp av växthusgaser senast 2050.

 

 

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Den rödgröna sidan i SVT:s partiledardebatt: Magdalena Andersson (S), Nooshi Dadgostar (V), Elisabeth Thand Ringqvist (C) och Amanda Lind (MP).
Börs & finans

Kristersson: "Lågkonjunktur, handelskrig och hög inflation"

04 maj 2026