Realtid

Folksam kliver in på fastighetsmarknaden i Göteborg

Realtid.se
Uppdaterad: 30 mars 2017Publicerad: 30 mars 2017

Folksamgruppen har köpt en kontorsfastighet i Göteborg för 330 miljoner kronor, och ökar därmed sitt engagemang i landets näst största stad. Sedan tidigare har föräkringsbolaget investerat i bland annat Volvo Cars och Göteborgs stads gröna obligationer.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Flygbranschens revansch: "Enda tidsmaskinen som fungerar"

15 nov. 2025

Den här gången förvärvar Folksam Sak fastigheten Stampen 6:17 i Göteborg från Elof Hansson Fastigheter AB. Det är en centralt belägen fastighet om 7 500 kvadratmeter med flera kontors- och butikshyresgäster.

– Det här är en attraktiv fastighet i ett område under stark utveckling. Den kommer att ge god riskjusterad avkastning och kunna hållas uthyrd oavsett konjunkturläge. Det är bra att vi i Folksamgruppen nu etablerar oss i Göteborg, vars fastighetsmarknad historiskt uppvisat mycket stark totalavkastning. Investeringen passar väl in i vårt engagemang för att värna en långsiktigt trygg avkastning till kunderna, säger Lars Johnsson, chef för Folksamgruppens fastighetsverksamhet, i ett pressmeddelande.

Folksamgruppen äger idag fastigheter för närmare 26 miljarder kronor och har som mål att kraftigt öka sina fastighetsinnehav de kommande åren.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS