Försäkringsbolaget byter globalfonder.
Folksam ersätter Skagen med Pareto

Mest läst i kategorin

Folksam gör ett fondbyte på sin plattform för valbara fonder för pensionssparande.
Förvaltaren Skagens globalfond byts ut mot en med samma inriktning från Pareto, ett byte som verkställs i december.
Paretos fond har en risknivå på medel, vilket motsvarar en 4 på skalan mellan 1 till 7, medan Skagens fond har en risknivå på 6, meddelar Folksam. Avgiften för Paretos globalfond ligger på 1,6 procent medan Skagens har 1 procent samt en rörlig förvaltningsavgift på 10 procent om den presterar bättre än jämförelseindexet MSCI All Country World.
– Pareto Asset Management är glada och stolta över att en aktör som Folksam aktivt valt ut vår globala aktiefond för sin allokering och ser fram emot ett givande samarbete. Vi har också nyligen sänkt avgiften för att göra fonden ännu mer attraktiv för sparare, säger Paretos kommunikationschef Mathias Lundmark i en kommentar till Realtid.se.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







