Swedbanks institut för privatekonomi har utvidgat sin verksamhet till att omfatta även Estland, Lettland och Litauen.
Folkbildning i Baltikum

ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
”Syftet är att öka folkbildningen inom privatekonomi på bankens alla hemmamarknader”, skriver banken i ett pressmeddelande.
Swedbank dominerar tillsammans med konkurrenten SEB de finansiella marknaderna i Baltikum. Inklusive Nordeas utlåning har de tre svenska bankerna en utlåning på över 400 miljarder kronor i regionen.
”Vi kommer att lägga stor kraft på att öka informationsspridningen kring privatekonomi i alla delar av samhället. Vi vill också verka för att öka medvetenheten om det långsiktiga sparandets betydelse för att till exempel kunna köpa bostad och skapa sig en trygg ålderdom”, kommenterar Swedbanks vd Michael Wolf folkbildningssatsningen.





