02 nov.
2026

Realtid

Fokus på välbefinnande i arbetslivet

admin

admin

En hög andel akademiker och tjänstemän är nöjda med sina jobb. Men ett större fokus på välbefinnande i arbetslivet skulle minska till exempel sjukskrivningar.

Fackförbundet Jusek har kartlagt hur 2 000 akademiker och tjänstemän trivs med sina arbeten. Resultatet presenteras i dag i den så kallade Lyckometern.

Den visar att två av tre är nöjda med sitt arbete, en av fyra är neutrala och en av tio är direkt missnöjda. Skillnaderna i välbefinnande är dock stora mellan olika yrken och branscher.

– Svenskt arbetsmiljöarbete är väl utvecklat, men fokus ligger på att förebygga risker och ohälsa. Ett modernt arbetsmiljöarbete bör även inkludera det som skapar välbefinnande, säger Daniel Lind, samhällspolitisk chef på Jusek.

Forskning visar nämligen att det finns tydliga vinster med att öka medarbetarnas nöjdhet med arbetet. Ett större fokus på välbefinnande bidrar till effektivare verksamheter, minskar sjukskrivningarna och förlänger arbetslivet. Trots det har få initiativ på området tagits i Sverige.

Jusek vill därför att välbefinnande ska ingå i regeringens nya arbetsmiljöstrategi, där de psykosociala aspekten av arbetsmiljön lyfts fram. Fackförbundet vill även att det nationella kunskapscentrumet för arbetsmiljö som regeringen planerar får i uppdrag att fokusera på välbefinnandet i arbetet.

Mest läst i kategorin

snöbollar
Börs & finans

Marabouägaren kräver stopp för julgodis – strid om ordet ”snöboll”

02 nov. 2026
ai
Börs & finans

Disney tog 66 av 86 anställda – sedan gick AI-bolaget i konkurs

02 nov. 2026
ryanair
Börs & finans

Ryanair överväger frysta löner – varnar för dyrare flygbiljetter

02 nov. 2026