06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Fler slåss om elmätarmiljarder

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 mars 2006Publicerad: 24 mars 2006

<pufftextlänk>Elmätarföretag, telekombolag, it-konsulter, operatörer och installatörer. Den senaste tiden är det många företag som känt sig kallade till den heta fjärravläsningsmarknaden.</pufftextlänk> Konkurrensen har gjort att små spelare haft det tufft.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I Sverige är fjärravläsningsmarknaden lika mycket värd som bredbandsmarknaden. Anledningen till att marknaden växt så stark de senaste åren är ett riksdagsbeslut som togs 2003. Beslutet innebär att alla elmätare i Sverige ska kunna fjärravläsas varje månad och den gamla tekniken måste bytas ut. Och det är bråda dagar. 2009 ska allt vara på plats.

Nyligen valde elnätbolaget Vattenfall leverantörer som ska installera runt 300.000 nya elmätare. Under våren kommer både Eon och Fortum avslöja vilka som får deras stora kontrakt. Totalt är det 170 olika elnätbolag som måste kunna fjärravläsa sina mätare.

– Det är många företag inom olika branscher som ser möjligheten med den nya marknaden. I Sverige är den värd drygt 10 miljarder kronor. Marknaden växer också i de andra nordiska grannländerna och i Europa, säger Tobias Ryberg, analytiker på Berg Insight.

Cirka 4 av Sveriges nära 5 miljoner elmätare är ännu inte utbytta. Eon har hittills upphandlat för drygt 230.000 av deras nära en miljon elmätare. Fortum har tidigare inte gjort några upphandlingar men planerar att skriva avtal kring alla deras 800.000 elmätare i april eller maj.

Vattenfall var en av de första som började investera. Företaget har runt 900.000 elmätare och än så länge har bara 200.000 byts ut. Den senaste upphandlingen med 300.000 elmätare gick till spanska it-bolaget Televent, som använder amerikanska Echelons elmätare och den svensk-norska installationsfirman Relacom. Tidigare har kontrakt bland annat gått till elektronikjätten Actaris som arbetat tillsammans med svenska Senea och Wireless Maingate.

– Anledningen till att vi har valt flera olika leverantörer är att vi vill testa olika teknik, säger Anna Lihr, informationschef på eldistribution på Vattenfall.

I Sverige är det bland annat Senea och Metrima som profilerat sig som företag inom den nya marknaden. Men förra året började även kända stora operatörer som Telenor och Teliasonera ta plats på arenan. Telia Sonera fick visserligen sitt stora kontrakt av Vattenfall i Finland men det visar trenden att de små bolagen måste konkurrera med bolag som har mycket större finansiella muskler. Det är något som de större elnätbolagen också efterfrågar allt mer.

– Telenor har startat ett första projekt i Norge med Eon. Vi hoppas även kunna få ett avtal här i Sverige med Eon. Sedan tidigare har vi ett projekt med Nacka energi här i Sverige, säger Göran Brandt, chef för företagslösningar på Telenorägda Vodafone i Sverige.

ANNONS

Till och med telekomjätten Ericsson har gett sig in i den nya nischen. I tio års tid ska Ericsson sköta driften av Aceas system för fjärravläsning i Italien.

Ofta är även it-konsulter involverade när elmätarsystemet ska kopplas ihop med olika faktureringssystem. It-konsulter som Televent och Tietoenator leder dessutom hela projekt.

– Kraven från elnätsbolagen har varit ganska hårda. Leverantörerna har inte fått betalt för investeringen om de inte har kunnat leva upp till förväntningarna. Eftersom tekniken är relativt ung och oprövad har projekten dragit ut på tiden. Det i sin tur har gjort att små bolag fått det svårt ekonomiskt, säger Tobias Ryberg.

Ett exempel på det är just Senea. Under 2003 var företaget nära att gå i konkurs. Men efter en lyckad rekonstruktion är företaget på fötter igen. Det som låg bakom var bland annat att Senea slutade få in pengar från samarbetspartnern Actaris.

– Vi har rett ut problemen med Actaris och har fortsatt samarbetet. Senea går fortfarande inte med vinst men jag har en tilltro till framtiden. Orderstocken är i dag tre gånger större än förra årets fakturering, säger Bengt Sundling, vd för Senea.

Många analytiker spådde att Metrima skulle börsintroduceras. Men strax innan årsskiftet fick bolaget en ny ledning, styrelse och vd på grund av att företaget hade missköt sig.

– Företaget hade expanderat snabbt och vi kunde inte längre säkerhetsställa våra leveranser, så får det inte vara. Därför bytte vi ute ledningen. Metrima har i dag en stor orderstock och tekniken är komplex. Nu vill vara säkra att kunderna blir nöjda, säger Alf Blomqvist vd på Ledstiernarn som är största ägaren i Metrima.

Även om konkurrensen är hård så finns det tydliga vinnare. Installatörer Eltel Networks är en av dem. För en månad sedan fick företaget uppdrag av Telenor och Tietoenator om att installera 141.000 nya elmätare hos elnätbolaget Eons kunder.

ANNONS

– Vi har runt 2.500 anställda i Sverige och vi kommer att anställa drygt 300 nya montörer, i ett första steg. Förhoppningen är att det blir ännu fler, säger Anders Fallgren, försäljningschef på Eltel Networks.

Tekniken som används för överföringen av informationen sker genom gprs, gsm, elnäten eller radionätet.

Den lilla operatören Wireless Maingate har tvingades minska antalet anställda en tid. Men nu ser framtiden ljusare ut.

– I dag går vi med vinst. Vi har ökat antalet abonnenter med 175 procent jämfört med förra året. Omsättningen har ökat med 45 procent och antalet anställda har ökat från 22 till 40. Det vi ser i dag kan liknas vid en ketchupeffekt. Elmätare var den marknad som expanderade mest för oss under förra året, säger Robert Nilsson, vd på Wireless Maingate.

En annan liten spelare som konkurrerar inom sin egna lilla nisch är Iniris. Företaget samarbetar med C Technologies, som har utvecklat en kamera som bygger på samma teknik som bolagets penna.

– Med vår teknik behöver man inte byta ut elmätaren och därmed sjunker kostnaden för installationen rejält. Istället placeras en kamera utanpå mätaren som tar en bild på mätarställningen. Siffrorna i bilden tolkas av mjukvaran i kameran och rapporteras till elnätbolagens uppsamlingscentral, säger Martin Jervill, vd på Iniris.

Ett antal fälttester pågår och ett projektet har startat upp med Öresundskraft.

2009 ska alltså den nya tekniken vara på plats i Sverige. Men än så länge verkar inte bolagen vara så värst bekymrade över vad som händer därefter.

ANNONS

– Efter 2009 kommer det att innebära en hel del support och tjänster för oss i Sverige. Viss teknik kommer att bytas ut om det inte fungerat. Sverige har varit tidigt ute och det innebär stora erfarenheter som man kan ta med sig i en geografisk expansion. Vi är övertygade om att det här kommer att bli stort i övriga Europa och andra delar av världen också, säger Andy Olsson, försäljningsdirektör för Enermet i Sverige.

– Vårt fokus är just nu på den svenska marknaden. Sverige är tidigt ute på grund av lagändringen. Det gör att vi har stora erfarenheter framöver då fjärravlässning växer på den nordiska och europeiska marknaden, säger Monica Lundqvist, marknadskommuniktionsansvarig på Metrima.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS