17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Filmpremiär med rabatt på lyxmärken

administrator

administrator

"Det råder fullständigt kaos", säger festfixaren Marcus Kollberg som håller i premiären för SATC 2.

Det var två år sedan sist och i kväll smäller galapremiären för Sex and the City 2.

– Det är sommarens hetaste fest, alla kommer att vara där, säger Leif Schulman, tv-chef på Se & Hör.

1.600 kändisar har tackat ja till filmen, men kanske lockar efterfesten ännu mera.

Då har fastighetsbolaget Huvudstaden låtit spärra av delar av Biblioteksgatan i centrala Stockholm, med lyxbutiker som Max Mara, Armani, Kookai, Filippa K och klassiska dambutiken Sörmans.

Sammanlagt kommer 25 butiker att hålla öppet för VIP-folket och bjuda på upp till 50 procents rabatt på shoppingen.

– Vi har posterat ut tolv vakter för att förhindra folk att planka in, säger Marcus Kollberg, vd på Ibeyostudio som håller i premiären.

Trycket på biljetter har varit ovanligt hårt och Kollberg har erbjudits allt möjligt för att släppa iväg biljetter.

– Vi bjuder också på gatuinspirerad mat från Fredsgatan 12. Men det ska vara lite fab, och inget korvgubbe-stuk, säger Marcus Kollberg.

För den som vill spana vad kändisarna shoppar så startar efterfesten halv nio.

Senaste lediga jobben