Realtid

FI tillsätter internutredning efter Nordeabråk

Finansinspektionens chefsekonom Henrik Braconier (t.v.) och dess generaldirektör Erik Thedéen (t.h.) | Foto: Gustav Peldán Carlsson
Finansinspektionens chefsekonom Henrik Braconier (t.v.) och dess generaldirektör Erik Thedéen (t.h.) | Foto: Gustav Peldán Carlsson
Realtid.se
Uppdaterad: 07 juli 2016Publicerad: 07 juli 2016

Ska undersöka om myndighetens beslut är rättssäkra och bygger på en ”allsidig analys".

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

När SvD Näringsliv för två veckor sedan publicerade uppgifter från en intern promemoria på Finansinspektionen, som rörde Nordeas bristande kapitaltäckning till följd av systematisk riskunderskattning, startade en konflikt mellan fotfolk och ledning på myndigheten.

Ledningen dementerade uppgifterna och förklarade att den nyemission på 50 till 80 miljarder som SvD Näringsliv hävdade att Nordea skulle tvingas till var osannolik.

Anynoma medarbetare på FI gick då ut i media och menade att ledningens uttalande saknade förankring i myndighetens analyser.

Nu startar Finansinspektionens internrevision, på uppdrag av FI:s styrelse, en utredning för att undersöka huruvida myndighetens beslut är rättssäkra och bygger på en "allsidig analys". Det rapporterar Dagens Industri.

”Syftet med granskningen är att säkerställa att beslut och processen kring tillsyn av banker uppfyller kraven på tydlighet (extern och intern), rättssäkerhet samt grundas på en förutsättningslös och allsidig analys”, står det i en promemoria skriven av chefen för internrevision på FI som Dagens Industri har tagit del av.

FI:s generaldirektör Erik Thedéen, som själv föreslog utredningen för myndighetens styrelseordförande Sven-Erik Österberg, uppger att internrevisionens granskning ska behandla den kultur som finns på myndigheten och hur den påverkar beslutsfattande.

– Någon påstår att vi har en kultur som gör att vi gynnar stora banker, och det är en extremt allvarlig anklagelse som skulle vara helt ödesdiger om den stämmer. Då måste vi göra allt för att gå till botten med det, säger han till Dagens Industri.

Slutsatserna från internutredningen ska presenteras för Finansinspektionens styrelse i oktober.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Fastigheter

Stockholms bostadspriser drar ifrån resten av landet

09 nov. 2025
sju
Spela klippet
Perfect Weekend

Stureplan får nya smaker: "Mycket pengar på väg in"

08 nov. 2025
ANNONS
ANNONS