03 nov.
2026

Realtid

Fastator genomför riktad nyemission

Olof Ehrs

Ledningen och styrelsen ökar sitt ägande i fastighetsbolaget.

Det svenska fastighetsbolaget Fastator, listat på First North, meddelar att bolaget fattat beslut om att genomföra en riktad nyemission till kursen 77,40 kronor per aktie.

Emissionen emitterar 285 369 nya aktier och kommer dra in drygt 22 miljoner kronor till bolaget. Ytterligare 30 00 nya aktier kommer att emitteras genom de teckningsoptioner bolaget tidigare erbjudit styrelsen.

– Fastator är transaktionsintensivt och det är därför svårt för ledning och styrelse att hitta luckor när det går att öka sitt innehav. Som en av grundarna av Fastator är jag glad över att ledning och styrelse känner sådant förtroende för bolaget och dess affärsmodell och att de därför nyttjat erbjudandet i så stor utsträckning, säger Joachim Kuylenstierna, VD Fastator.

Villkoren för emissionen fastställdes av årsstämman den 6 maj 2020 och kursen 77,40 kronor per ny aktie motsvarar den volymviktade aktiekursen under perioden 8 april till 7 maj 2020. Emissionen genomförs som ett led i att utestående optionsprogram mot ledning och styrelse avvecklas.

Emissionen, inklusive de nya aktierna förknippade med optionsprogrammet, innebär en utspädning om drygt 2,2 procent.

Mest läst i kategorin

snöbollar
Börs & finans

Marabouägaren kräver stopp för julgodis – strid om ordet ”snöboll”

02 nov. 2026
ai
Börs & finans

Disney tog 66 av 86 anställda – sedan gick AI-bolaget i konkurs

02 nov. 2026
ryanair
Börs & finans

Ryanair överväger frysta löner – varnar för dyrare flygbiljetter

02 nov. 2026