17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Fängelse för mamma som skakat baby

administrator
administrator
Uppdaterad: 01 juli 2010Publicerad: 01 juli 2010

En kvinna döms för att ha skakat sin två månader gamla dotter så att blödningar uppstått i hjärnan och ögonen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

Hon döms av hovrätten i Malmö till fängelse i ett år och fyra månader. Tidigare har hon friats av tingsrätten.

Hovrätten anser att den 23-åriga kvinnan vid minst två tillfällen skakat flickan så att hon skadats, skriver Kristianstadsbladet på nätet.

Enligt rätten är skadorna så allvarliga att de inte kan ha orsakats av att barnet ryckts ur sin vagn, fallit av skötbordet eller att barnvagnen stött till ett trappsteg, skriver tidningen. Det är vad kvinnan hävdat.

Tingsrätten ansåg att det var sannolikt att kvinnan skakat barnet, men friade eftersom den inte kunde utesluta att skadorna kunde ha orsakats av någon annan.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS