Realtid

"Falskt aktiebrev såldes för 200.000"

Sara Johansson
Uppdaterad: 18 dec. 2009Publicerad: 18 dec. 2009

Vid lunchtid i dag såldes aktiebrevet i flygbolaget Scandjet hos Kronofogden. "Vi räknar med att gå till domstol", säger advokat Ulf Lundman.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Advokat Ulf Lundman företräder Adratic Air Service som enligt honom äger originalet av aktiebrevet i Scandjet.

I dag klockan 11.00 påbörjades auktionen hos Kronofogden där aktiebrevet i Scandjet auktionerades ut.

I veckan har advokat Lundman försökt att stoppa auktionen.

– Jag har skrivit till Kronofogden om de här dumheterna. Jag fick förklara för dem att ingen kan läka det förhållandet att aktiebreven är förfalskade. Inte ens den riktiga ägaren får lov att förfalska aktiebrev. Man kan inte köpa aktiebrev och sedan tillverka nya även om du är ägare till det gamla.

– Man måste döda dem först. Så länge det inte är dödade så är de nya falska. Det är falska aktiebrev som har sålts i dag för 200.000 kronor, fortsätter Ulf Lundman.

Kronofogden hade från början satt ett värde på aktiebrevet om 200.000 kronor.

Med på auktionen fanns dock inte många intresserade. Det var bara två parter som tävlade om att få aktiebrevet i handen. Kronofogden fick avvisa bud runt 100.000 samt 150.000 kronor.

Snart kom sista budet på 200.000 kronor.

ANNONS

– Det blev till slut så att Scandjet Aviation group ropade in det här. Det är alltså det bolaget som verksamheterna i Scandjet håller på att flyttas över till, säger juristen Klas Tisell som fanns på plats som representant för Adriatic Air Service.

– Det var dem och jag som budade, men det fanns ingen anledning att vara med till de beloppen ändå.

Men om Adriatic Airs Service har orginalet varför buda på ett falskt aktiebrev?

– Då hade man haft båda aktiebreven. Då hade det blivit en ofarlig skrift i Adriatics ägo, då finns det ingen annan som kan hävda sin rätt för dessa aktier.

– Men det spelar i och för sig inte så stor roll att Aviation har köpt ett icke giltigt aktiebrev. Det är ju fortfarande Adriatic som har det enda giltiga aktiebrevet.

Hur långt hade Adriatic kunnat gå för att få aktiebrevet?

– Vi bjöd 110.000 och sedan budade de 150.000, men det köpte inte Skatteverket då. Vi hade inte varit intresserade av att gå så långt.

Klas Tisell berättar att han försökte uppmärksamma Kronofogden under auktionen om att originalet av aktiebrevet inte var dödat.

ANNONS

– Man noterade bara detta och fortsatte sedan processen. Det är så märkligt att alla undviker den här frågan – man får aldrig svar på detta.

Ulf Lundman berättar för Realtid.se att Adriatic Air Service kommer gå till domstol med detta.

– Jag räknar med att vi kommer gå till domstol och begära att aktiebrevet överlämnas till rättmätig ägare. Kan de bevisa att de är förstörda så är det okej. Vi vill ha dem så att de inte fortsätter att vandrar runt. Om ett halvår kanske det är någon annan som köper det där falska aktiebrevet.

Här nedan är det omtalade aktiebrevet:

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Fastigheter

Stockholms bostadspriser drar ifrån resten av landet

09 nov. 2025
sju
Spela klippet
Perfect Weekend

Stureplan får nya smaker: "Mycket pengar på väg in"

08 nov. 2025
ANNONS
ANNONS