<pufftextlänk>Enligt försäkringsbolaget Hannover Re kan fågelinfluensan som sprider sig över världen kosta försäkringsbranschen hela 10 miljarder euro, dryg 90 miljarder kronor.</pufftextlänk>
Fågelvirus dyrt för försäkringsbolagen


Mest läst i kategorin

Det är tuffa tider för försäkringsbolagen. Inte nog med att förra året blev extra kostsamt på grund av de otaliga stormarna, nu ser fågelinfluensan ut att slå hårt mot industrin.
Internationella valutafonden, IMF, varnar samtidigt att influensan kan försvaga den ekonomiska utvecklingen i världen av den enkla anledningen att människor stannar hemma istället för att arbeta av rädsla att bli smittade.
Swiss Re anses få ta den största smällen eftersom att bolaget numera är störst i världen på livförsäkring.
Förra årets stormar beräknas ha kostat försäkringsbranschen 75 miljarder euro, cirka 690 miljarder kronor.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





