21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Facebook nu värt 64 miljarder kronor

administrator

administrator

Företaget bedöms ha stigit i värde med över 40 procent bara sedan i somras, sedan antalet medlemmar ökat till över 300 miljoner och kassaflödet blivit positivt.

Det skriver Bloomberg.

Facebook är inte börsnoterat, men på inofficiella handelsplatser för onoterade bolag har Facebook-aktien stigit med 42 procent under de senaste fyra månaderna enligt nyhetsbyrån.

Det innebär en kursuppgång från knappt 15 dollar per Facebook-aktie i juli till dagens nivå på 21 dollar, på handelsplatser som SecondMarket och SharesPost.

Nu räknar experter som Bloomberg talat med att Facebook kan komma att bli börsnoterat under hösten 2010 eller våren 2011.

– Jag är säker på att Facebook-aktiens kursuppgång har att göra med att folk räknar med en deal som kommer förr snarare än senare, säger en bedömare till Bloomberg och verkar alltså med ”deal” syfta på en börsintroduktion.

– Uppfattningen är att Facebook kommer att börsintroduceras, och att det kommer att bli ny börsintroduktion som Googles med ett jättestort intresse, säger en annan bedömare till nyhetsbyrån.

– Investerarna kryper ut från sina hål för att få tag på Facebook-aktier.

En börsintroduktion av Facebook väntas enligt nyhetsbyrån röna lika stort intresse som då Google börsintroducerades år 2004.

Då värderades Google till 155 miljarder kronor, medan bolaget i dagsläget är värt drygt 1200 miljarder kronor.

Senaste lediga jobben