10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Evergrande avskedar svensk fordons-vd

Nevs, Evergrande, Stefan Tilk
Stefan Tilk får lämna jobbet som vd för Nevs.
Anders Frick
Uppdaterad: 21 feb. 2023Publicerad: 21 feb. 2023

Det kinesiska fastighetskonglomeratet Evergrande sparkar Stefan Tilk, vd för fordonstillverkaren Nevs i Trollhättan. Inom kort väntas Nevs presentera sina nya ägare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

Efter många och långa förhandlingar har fordonstillverkaren Nevs i Trollhättan fått nya ägare som tar över efter kinesiska Evergrande. Samtidigt får nuvarande vd, Stefan Tilk, sparken av Evergrande.

Nevs skilsmässa från Evergrande har pågått i minst ett och ett halvt år, men påskyndades av Evergrandes ekonomiska problem. I samband med försäljningen av Nevs till den ännu inte namngivna köparen så avskedar Evergrande Nevs vd Stefan Tilk. Enligt lokaltidningen TTELA ska Tilk ha haft planer för Nevs som Evergrande inte såg positivt på.

– För Nevs del är det mindre viktigt att jag blir kvar än att det skulle gå åt helvete. Jag tog beslut som ägarna tydligen inte gillade, säger Stefan Tilk till TTELA. 

Ny vd blir istället Nevs tidigare hr-chef, 39-åriga Nina Selander, som arbetat på bolaget sedan 2012.

– Jag är väldigt nära Stefan Tilk, han har alltid trott på mig. Det är väldigt blandade känslor. Det är starkt av honom att kliva av vd-rollen och inte lägga sig i, men samtidigt finnas som ett stöd för mig i min nya roll säger Nina Selander till TTELA.

Nevs, som inte är ensamma om att tillverkar elektriska fordon i Trollhättan,  förvärvade konkursboet efter Saab Automobile 2012. Under 2014 gick bolaget in i rekonstruktion  och 2019 fick Nevs kinesiska fastighetsjätten Evergrande som ny storägare  – ett samarbete som inte har varit problemfritt, bland annat på grund av Evergrandes utmaningar i Kina.  I somras sparkade Evergrande både vd och finanschef,  och i januari i år lämnade PwC rollen som bolagets revisor. 

Den nya ägaren av Nevs väntas presenteras inom kort.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Anders Frick
Anders Frick
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS