05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Eurotunnel satsar på lågpris

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 juni 2005Publicerad: 08 juni 2005

Eurotunnel följer efter lågpristrenden och lanserar en egen lågprismodell med det brittiska EasyJet som förebild.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Resande som reserverar sina platser i förväg får därmed det lägsta priset. De som använder sig av tunneln i sista minuten får istället betala det högst priset. Normalpriset för en tur och retur-resa genom tunneln är 69 euro per fordon.

För vd:n Jacques Gounon är målet att stoppa försäljningstappet och istället komma till rätta med bolagets finanser.

Enligt en talesman för Eurotunnel är den nya lågprisstrategin ett sätt att möta den ökande konkurrensen från flyget.

– Våra konkurrenter är färjorna. Men de senaste månaderna har vi också lidit av en ökad närvaro av lågprisflyget när det gäller trafiken över engelska kanalen, säger han till franska Le Figaro.

Senast i april genomförde Eurotunnel en omstrukturering av sina skulder på 9 miljarder euro.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS