07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Europa bör sänka kraven på Afrika"

administrator
administrator
Uppdaterad: 29 nov. 2006Publicerad: 29 nov. 2006

Europeiska banker måste överväga att sänka sina krav på låntagare i tredje världen vad gäller miljöhänsyn och mänskliga rättigheter. I annat fall riskerar de att förlora allt fler finansieringsuppdrag till mer skrupelfria kinesiska banker. Det menar Europeiska Investeringsbankens chef Philippe Maystadt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

– Om inte våra krav är på en mer realistiska nivå kommer låntagare i Afrika att vända sig till finansiärer som inte har motsvarande krav kopplade till sina lån, sade Philippe Maystadt, som på tisdagen deltog vid ett möte med EU:s finansministrar i Bryssel.

Maystadt menade att Europeiska Investeringsbanken, EIB, förlorat många finansieringsuppdrag i såväl Asien som Afrika direkt till kinesiska banker, till stor del beroende på de kinesiska bankernas ringa – eller inga – krav vad gäller miljöhänsyn och arbetsvillkor för anställda.

– Konkurrensen från kinesiska banker är mycket hård, och de bryr sig inte om mänskliga rättigheter, sade Maystadt, rapporterar Financial Times.

– Vi måste överväga vilken nivå vi skall ha när det gäller våra krav, sade Maystadt, som tillade att han förespråkar en överenskommelse mellan EIB och Världsbanken om en gemensam nivå på ställda krav till potentiella låntagare.

Maystadt stack inte under stol med att han var är kritisk till vad han kallade ”överdrivna” krav, och menade att detta i slutändan bara gynnande kinesiska banker, vilket i sin tur gör att Kina får ett allt större inflytande i framförallt Afrika.

– Det är uppenbart att Kina försöker skapa allt starkare band till Afrika, i syfte att få access till kontinentens resurser, sade Maystadt.

Till stor del beroende kinesisk finansiering av många projekt i Afrika har också handeln mellan Kina och den afrikanska kontinenten ökat starkt de senaste åren, och är i dag nästan lika stor som handeln mellan Afrika och EU respektive Afrika och USA.

EIB finansieras av EU, och är världens största multilaterala långivare. Banken är mest aktiv inom unionen, men deltar även i många projekt, inte minst i tredje världen, som är av intresse för EU-länderna och där ett eller flera medlemsländer är involverade.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS