19 apr.
2026

Realtid

EU vill reformera patentproblem

administrator

administrator

Europeiska kommissionen föreslog igår, tisdag, ett billigare, snabbare och mer effektivt patenträttsligt system inom regionen.

Som det ser ut idag måste företag och uppfinnare försvara sina patent i varje EU-land, en åtgärd som är alltför dyrbar för de största företagen, uppger Financial Times.

Att gå till domstol och försvara sina patent i bara fyra länder – Tyskland, Frankrike, Storbritannien och Nederländerna – kostar mellan 4 miljoner kronor och 27 miljoner kronor, meddelade europeiska kommissionen.

– EU har inte råd att tappa fart i ett område som är så avgörande som patentpolicy, sa Charlie McCreevy, EU:s inre marknadskommissionär.

Bryssel har under många år förespråkat en reformering av ett ohanterligt patentsystem, men har mött motstånd från flera länder.

Företagsledare ser en patenträttslig reform som en av de mest brådskande åtgärderna för att kunna höja regionens konkurrenskraft gentemot omvärlden

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Finansministern: Behövs fler europeiska stablecoins

19 apr. 2026
Juridik

Krav på digitala årsredovisningar brådskar – skyddar mot ekobrott

19 apr. 2026