17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

EU-ledare tvistar om sanktioner

administrator
administrator
Uppdaterad: 17 juni 2010Publicerad: 17 juni 2010

EU-ledarna möts i dag för att diskutera hur unionens budgetsyndare ska tvingas till bot och bättring.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Dollarn
Börs & finans

Ny botten för dollarn – kan ändå bli dyrt att satsa mot USA

17 feb. 2026
Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026

Böter, indragna EU-pengar och förlorad rösträtt är några av förslagen.

Statsminister Fredrik Reinfeldt kommer inte att ansluta sig till Frankrikes och Tysklands linje om att införa nya sanktioner som kräver att EU-fördraget måste förhandlas om. Han har i färskt minne hur mödosamt det var att få det nyss införda Lissabonfördraget på plats.

– Jag tycker att frågan nu bör vara att börja använda regelverket som det ser ut och framför allt inte börja ropa på typer av förändringar som kräver fördragsförändringar, säger Reinfeldt innan torsdagens möte med EU:s stats- och regeringschefer startar.

Med nuvarande regler kan euroländer med för stora budgetunderskott få betala böter, upp till 0,5 procent av BNP om underskottet är mer än 6 procent av BNP. Men sanktionen har aldrig använts.

I dag kan alltså eurolandet Finland bötfällas men inte Sverige.

Frankrikes president Nicolas Sarkozy och Tysklands förbundskansler Angela Merkel vill att länder som upprepade gånger bryter mot reglerna ska kunna bli av med rösträtten i EU.

– Det finns massvis av förslag om att hitta på en massa annat (utanför fördraget) och huvudsaken i diskussionerna i dag blir att ta ner det, säger Reinfeldt.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS