UPPDATERAD Ordförande Bo Svensson lämnar överraskande sitt uppdrag i Prövningsnämnden som ska avgöra den pågående tvisten om värdet på Carnegie. Orsaken: för dåligt betalt.
"Ersättningen var alldeles för låg"


Prövningsnämnden inrättades för ett år sedan i samband med finanskrisen. Hittills har nämnden bara fått ett ärende på sitt bord – tvisten mellan Riksgälden och D Carnegie & Co som tidigare var ägare till Carnegie Bank och Max Matthiessen.
Anmäl dig till Realtid.ses Nyhetsbrev Juridik som skickas ut varje torsdag.
Prövningsnämnden har förberett målet sedan våren och kom i oktober fram till att värderingsfrågan ska prövas, trots Riskgäldens invändningar att hanteringen av Carnegie först ska prövas i ordinarie domstol.
D Carnegie & Co har nyligen lämnat in sitt slutliga krav på Riksgälden. De gamla ägarna begär närmare 5 miljarder kronor för de övervärden som fanns i Carnegie och Max Matthiessen när Riksgälden tog över.
Nu kommer beskedet att Prövningsnämndens ordförande Bo Svensson, tidigare ordförande i Högsta Domstolen, begär att få lämna sitt uppdrag vid årsskiftet.
– Jag är snart 70 och jag har väldigt mycket att göra. Jag är ordförande i Lagrådet och det är heltidsarbete och sedan har jag Mututredningen, Aktiemarknadsnämnden och NGM:s disciplinnämnd. Jag måste rensa, säger Bo Svensson.
Han tror inte att avhoppet ska störa processen.
– Målet har inte kommit särskilt långt. Någon egentlig prövning av målet har inte kommit igång.
Bo Svensson ger en annan bild av orsaken till avhoppet i en skriftväxling med Finansdepartementet:
”Med alla mått mätt är min nuvarande ersättning för ordförandeskapet i Prövningsnämnden alldeles för låg. Jag är inte beredd att fortsätta om inte ersättningen höjs högst väsentligt och med verkan från den dag Carnegieärendet anhängiggjordes, nämligen den 3 april 2009. Om en godtagbar uppgörelse inte kan nås avgår jag vid utgången av år 2009”, skrev han i ett brev till Finansdepartementet redan i oktober.
Han jämförde där sin ersättning för ordförandeskapet – 50.000 kronor per år – med vad han kan få som domare i en skiljenämnd.
”Jag har i oktober 2009 av skiljedomsinstitutet blivit erbjuden att bli ordförande i två skiljemål med ett arvode på 117 765 euro respektive omkring 97000 euro. Carnegie-ärendet gäller ett fyra gånger så stort värde som ettvart av dessa skiljemål.
De nämnda arvodena ska jämföras med den ersättning som jag får för mitt arbete som ordförande i Prövningsnämnden, nämligen ett årsarvode på 50 000 kr. Till bilden hör också att staten inte tillhandahåller arbetsrum, telefon, dator, etc., utan jag tillhandahåller gratis det kontor och den kontorsutrustning som behövs för att administrera Prövningsnämnden.”
Finansdepartementet gav i ett svar den 3 december besked om att ersättningen höjs med 50.000 kronor per år. Det blidkade dock inte Bo Svensson.
”Min arbetssituation är utomordentligt ansträngd under våren 2010 med Lagrådet, Mututredningen, Prövningsnämnden, Arbetsmarknadsnämnden och en handfull andra privata disciplinnämnder samt två skiljemål. Det arbete jag lägger ner på Prövningsnämnden utförs på kvällar och helger. Jag kräver numera, om jag blir tillfrågad, minst 2 000 kr i timmen för att offra min fritid och familjeliv för att arbeta med kommersiella tvister.
Grundarvodet plus tilläggsarvodet motsvarar en månadslön på 8 333 kr. Med nämnda timpeng motsvarar det arbete under fyra timmar i månaden. Prövningsnämnden kräver tveklöst fler timmar än så av mig”, skriver Bo Svensson i ett e-postbrev den 5 december.
Två dagar senare kom hans ansökan om entledigande.
D Carnegies ordförande Rolf Åbjörnsson beklagade avhoppet i samband med dagens extrastämma i bolaget. Aktieägarna godkände där den nyemission ska fylla på kassan med 12 miljoner kronor.
Formellt är det Finansdepartementet som utser Bo Svenssons efterträdare på ordförandeposten. Där har arbetet med att hitta en ersättare ännu inte kommit igång.
Övriga ordinarie ledamöter i nämnden är advokat Claes Peyron och justitierådet Gertrud Lennander.





