07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ericsson tror på Indien

administrator
administrator
Uppdaterad: 10 feb. 2006Publicerad: 10 feb. 2006

<pufftextlänk>Ericsson har rullat ut en över en miljon bredbandskablar i Indien och investerar varje år nära 800 miljoner kronor i landet.</pufftextlänk> De kommande åren räknar Ericsson med ett ökat intresse för triple play.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Med en miljon bredbandskablar har Ericsson 40 procent av marknaden för bredbandsinfrastruktur i Indien. Samtidigt ökar efterfrågan på en utbyggnad av bredbandsnätet. Sedan i början av förra året har antalet bredbandsabonnenter ökat 17 gånger om.

– Vi investerar 100 miljoner dollar varje år och kommer att forsätta att göra det så länge våra investeringar ger avkastning, säger Mats Granryd, chef för Ericssons Indien-verksamhet till Rediff India Abroad.

Den svenska telekomjätten, som har 1.500 anställda i Indien, räknar med att marknaden för telekomtjänster kommer att växa i landet. Precis som den gjort i andra delar av världen.

– Vi ser Indien som en av de potentiella marknaderna för telekomtjänster. Det kan vara mobilt, trådlöst eller bredbandstjänster och det kommer att fortsätta i några år, säger Mats Granryd.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS