Ericsson förvärvar Kathreins antenn- och fiberverksamhet för 5G som omsatte omkring 270 miljoner euro, motsvarande 2,9 miljarder kronor under 2018.
Ericsson köper antennverksamhet
Mest läst i kategorin
Ericsson meddelar i dag att telekombolaget förvärvar den tyska Kathreins antenn- och fiberverksamhet för 5G. Verksamheten har 4000 anställda.
Enligt Ericsson är Kathrein en världsledande leverantör av antenn- och fiberteknologi och är även en av Ericssons nuvarande leverantörer.
– Förvärvet av Kathreins antenn- och filterverksamhet kommer att utvidga våra möjligheter och kompetens i den avancerade aktiva och passiva antenndomänen ytterligare, säger Fredrik Jejdling, affärsområdeschef för Networks, i ett pressmeddelande.
Verksamheterna kommer ligga i Ericssons Networksportfölj.
Förvärvet förväntas vara klart under det tredje kvartalet 2019.
Under 2018 omsatte den förvärvade verksamheten omkring 270 miljoner euro, motsvarande 2,9 miljarder kronor. Verksamheten är aktiva i 20 platser bland dem Tyskland, Rumänien, USA, Mexiko och Kina.
Parterna har kommit överens om att inte avslöja köpeskillingen.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet







