07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ericsson får kanadensisk order

administrator
administrator
Uppdaterad: 13 feb. 2006Publicerad: 13 feb. 2006

<pufftextlänk>Telekomjätten Ericsson skriver avtal med Telias motsvarighet i Kanada, Rogers Communications, för att uppgradera företagets 3G-nät till HSDPA, vanligen kallat super-3G. </pufftextlänk>

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det berättar Ericssons vd Carl-Henric Svanberg i samband med att den stora telekomkongressen 3GSM i Barcelona öppnades.

– Om GSM var början till massmarknaden för mobiltelefoni så är HSDPA början på massmarknaden för mobilt höghastighetsbredband, säger Svanberg till TT.

Svanberg räknar med att alla de 3G-nät som finns i världen i dag kommer att uppgraderas till super-3G innan året är slut. I dag finns omkring 50 miljoner 3G-abonnenter i världen. Man räknar med en fördubbling innan året är slut.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS