08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

EQT och Nordic Capital i budstrid

administrator
administrator
Uppdaterad: 19 aug. 2013Publicerad: 19 aug. 2013

Vill köpa österrikiskt kylskåpsföretag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Private equity-firman Quadriga Capital är på väg att sälja kylföretaget AHT Cooling som köptes 2007. Budgivningen är i full gång och ägarna har fått ett flertal bud som ligger på över 500 miljoner euro, motsvarande 4,5 miljarder kronor, för hela bolaget.

EQT och Nordic Capital är två av firmorna som gått vidare till en andra omgång i budgivningskarusellen. Även Bridgepoint och Ontario Teachers är i kvar i matchen. Dessutom ska bud även ha kommit från två strategiska köpare som är verksamma inom samma bransch som AHT Cooling. Det skriver private equity-sajten Altassets.com.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS