Realtid

EQT köper tyskt bolag

Realtid.se
Uppdaterad: 05 okt. 2015Publicerad: 05 okt. 2015

Mid Market-fonden förvärvar e-handelsverksamhet inriktat mot bilindustrin.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

EQT förvärvar tyska bolaget kfzteile24, en leverantör av reservdelar och tillbehör till bilar, från dess två grundare som dock kvarstår som delägare och chefer.

Det är genom fonden EQT Mid Market som köpet genomförs. Nu är siktet inställt på att stärka det kfzteile24:s ställning inom e-handelssektorn och leta efter nya tillväxtmöjligheter. Bolaget har 500 anställda och tre fysiska affärer som komplement till onlinedistributionen.

EQT ska använda sig framför allt av sin kunskap inom e-handelssektorn för att tillsammans med grundarna Matthias Kieper och Torsten Hainke utöka verksamheten, enligt riskkapitalbolagets partner och rådgivare till Mid Market-fonden Fabian Wasmus.

Köpeskillingen är inte offentliggjord.

Blue Corporate Finance var det tyska bolagets rådgivare i transaktionen.

EQT:s aviserade nyligen även en förstärkning i sitt fastighetsteam genom rekryteringen av Henrik Orrbeck från Carlyle och Frank Forster från Mount Kellett Capital Management. Orrbeck ska ansvara för Norden medan Forster ska ha Tyskland som huvudfokus.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS