Realtid

Entropics till Finland

Realtid.se
Uppdaterad: 06 okt. 2015Publicerad: 06 okt. 2015

Cat Bonds-förvaltare jagar finländska institutioner.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Asmodee sätter spelmarknaden i fokus på börsen

07 feb. 2025

Svenska Entropics Asset Management, som förvaltar katastrofobligationer, etablerar sig i Finland i syfte att stärka dialogen med landets institutionella investerare.

Bolagets representant blir Mika Mäkinen genom den egna firman Helsinki Actuarial Consulting. Han har lång bakgrund som chefsaktuarie och vd i flera försäkringsbolag.

– Nu får finländska investerare en samtalspartner om cat bonds och det bredare området ILS, insurance linked securities. Genom Mika knyter vi till oss en respekterad och kunnig representant i Finland. Han tillför också bolaget ytterligare kvalificerad matematisk och aktuariell kompetens, säger Entropics vd Robert Lindblom.

Bolaget tror framför allt att finländksa, i likhet med svenska försäkringsbolag kan gynnas av tillgångsklassen efter implementeringen av EU-direktivet Solvens II.

– Cat bonds betraktas som en försäkringsrisk på balansräkningens tillgångssida. Det kan bidra till att förbättra solvenskvoten i jämförelse med andra tillgångar med liknande avkastningsprofil, säger Robert Lindblom.

Till en början ska Entropics fond SEF Entropics Cat Bond Fund göras tillgänglig för institutioner men det kan bli aktuellt med distribution till privatkunder framöver. Fonden uppfyller UCITS-kriterier och är därmed tillgänglig för samtliga institutioner i EU-länderna men kan även göras tillgänglig för privata investerare genom en inrapporteringsprocess hos relevanta tillståndsmyndigheter.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS