Eneas ledningsgruppförändringar fortsätter. Nu lämnar konsultchefen Gregory Singh efter två och ett halvt år.
Eneas konsultchef avgår

Mjukvaru- och IT-konsultföretaget Enea är indelat i två affärsområden, software och consulting, med det sistnämnda som det lönsamma: med en omsättning på 488 miljoner gjordes ett rörelseresultat på 7 miljoner, vilket kan jämföras med softwaredelens 340 Mkr i omsättning och en rörelseförlust på 11 Mkr.
Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Teknik, Media och Telekom som skickas ut varje tisdag.
Nu lämnar affärsområdeschefen för konsultdelen, Gregory Singh, Enea. Singh kom till Enea sommaren 2007 efter att ha varit vd i IT-bolaget IP Unplugged. Dessförinnan var han verksam i andra IT-bolag, bland annat Cygate.
Vid Singhs anställning den 30 augusti 2007 sade dåvarande vd Johan Wall (idag vd på Ratos-bolaget Bisnode):
– Med den tillväxt som i dagsläget råder på konsultmarknaden är det viktigt att vi tar tillvara alla de möjligheter som erbjuds. Gregory Singh har med sin erfarenhet och ledarskapsförmåga de egenskaper som krävs för att öka tillväxten och ytterligare utveckla vårt nordiska konsulterbjudande.
Enligt Eneas pressmeddelande blir Håkan Rippe ny nordisk konsultchef på Enea. Rippe kom under 2009 från en liknande befattning på Telelogic, som Eneas nya styrelseordförande varit vd för. Under 2009 fick Enea dessutom såväl ny vd som finanschef och informationschef.
Enea är värt drygt trekvarts miljard kronor på börsen, mer än 175 gånger den årsvinst på 4,2 miljoner kronor som bolaget den 4 februari kommunicerade att de gjorde för 2009.
Realtid.se har utan framgång sökt Gregory Singh för en kommentar till att han lämnar. De två personer som undertecknat pressmeddelandet om att Singh lämnar Enea, vd och informationschefen, befinner sig enligt växeltelefonisten Sofie på semester.




