Gruvbolaget Endomines vd Saila Miettinen-Lähde lämnar uppdraget som vd i bolaget efter två år på posten. Hon avgår med omedelbar verkan, meddelar bolaget.
Endomines vd går på dagen


Mest läst i kategorin

Tillförordnad vd på Endomines är från och med idag ekonomichefen Marcus Ahlström.
– Under Saila Miettinen-Lähdes ledarskap har Endomines tagit sitt första strategiska steg i USA. Styrelsen har kommit fram till att för fortsatt utveckling av verksamheten i USA behövs ett nytt ledarskap och därför det är naturligt att gå skilda vägar, säger styrelseordförande Ingmar Haga, i ett pressmeddelande.
Aktien handlas på Nasdaq Stockholm (ENDO) och Nasdaq Helsinki (ENDOM). Kursen är ned 6,3 procent efter beskedet.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






