Stockholmsbörsen steg under föregående vecka med drygt 15 procent, där börsens index var upp till en ny högsta notering för året under fredagen.
En positiv börs att vänta under några månader


Vi har tidigare en stigande trend till detta har vi nu fått en ny toppnotering för året, vilket ger är positiva signaler för fortsättningen.
Långsiktigt har vi i början av året fått flera indikationer på att börsen håller på att bottna, samtidigt som flera aktier under vintern har visat att de redan vänt uppåt i sina långsiktiga uppgångar.
Prenumerera på ett nyhetsbrev med Ingemar Carlssons tekniska analys som skickas ut varje måndag innan börsens öppnande.
Under innevarande kvartal räknar jag med att allt fler aktier kommer leverera signaler om trendbrott och sammantaget ska detta ge en positiv börs under några månader, där den första fasen uppåt kan pågå fram till september månad.
Generellt sker de stora trend vändningarna på börsen när det mesta är negativt och framtidstron är låg. Första fasen i en långsiktig uppgång brukar ske utifrån att aktiekurserna är hårt nedpressade av olika anledningar och framför allt har säljarna dominerat utvecklingen under lång tid.
När första fasen närmar sig sitt slut brukar uppgången oftast tagit index till en hög nivå, där många frestas att ta hem sina vinster och marknaden ser mer nyktert på utvecklingen. Konjunkturen brukar i detta läge fortfarande vara på väg nedåt och ett fåtal positiva signaler finns för att driva börsen vidare uppåt, på fundamentala grunder. Den rekyl som då tar över brukar många gånger bli intensiv och utradera en stor del av den första uppgångsfasen.
Jag räknar med att det är detta vi får se under hösten för att sedan under senhösten 2009 och möjligen under nästa vinter på nytt kommer att hitta förutsättningarna för en ny uppgångsfas: Men då med fundamentala faktorer som drivkraft och det är detta som oftast leder till att denna andra uppgångsfasen blir kraftigare och mer uthållig än den första fasen. Det beskrivna mönstret är den vanliga utvecklingen om vi tittar på hur det har varit vid tidigare större nedgångar. Det vanliga i vändningsfasen är också att många aktörer tycker att det är annorlunda denna gång. Visst är det annorlunda, då orsaken till nedgångarna varierar alltid men mönstret är oftast det samma.
Oljepriset
Brent Blend (54,1 $/fat) är i en långsiktigt stigande trend efter att ha noterat sin lägsta nivå vid 36,6 dollar den 23 december förra året. Vi ser nu en möjlighet för oljepriset att fortsätta uppåt, där jag räknar med att oljepriset kommer att söka sig upp mot intervallet 70-80 dollar i den långsiktiga uppgången. På några års sikt räknar jag med att vi kommer att få se ett test av rekordnoteringen från sommaren 2008 vid 147,50 dollar men det hinner jag återkomma till många gånger under resans gång.
Stockholmsbörsen
OMXS 30 index (711,16) föll till 630, som lägst under måndagen den 30 mars för att sedan vända uppåt med kraft under vecka och notera 727 som högst under fredagen, den 3 april. Detta gav en uppgång på hela 15,4 procent på kort tid, samtidigt som motståndet vid 704 bröts. Vi har en positiv trend via högre bottnar. De långsiktiga momentumindikatorerna har börja röra sig uppåt från låga nivåer under de senaste veckorna, vilket också ger positiva signaler på lång sikt.
Det som fattas nu är en etablering över det viktiga motståndet vid 720. Den dag vi får en stängningskurs över 720 och en etablering över den relaterade nivån kan vi se ljust på fortsättningen. Innan 720-nivån har brutits finns det utrymme för ännu en rekyl men då de positiva signalerna, dels är många och dels starka ser jag det som en tidsfråga innan index tar klivet mot nästa nivå på stegen, som utgörs av 747 och därefter ligger 776 för att sedan ta sig till den viktiga 804-nivån på sikt.
Enskilda aktier
ABB (120,00) gjorde ett försök att bryta uppåt under fredagen, när aktien steg till 123,50 kronor som högst under dagen. Uppgången är en indikation på att aktien redan nu kan fortsätta den långsiktiga utvecklingen som inleddes tidigare i år då de högre bottnarna etablerades vid 95,50 kronor och 97,00 kronor, under januari månad respektive februari månad. Nu krävs att ABB etablerar sig över 120 kronor för att vi ska inrikta oss på en fortsättning uppåt med 145 kronor som delmål i en långsiktig uppgång. Steget uppåt har mindre motstånd vid 124 kronor och 136 kronor, vilka måsta brytas för att nästa steg ska kunna tas. Lägsta noteringen infann sig den 20 november förra året vid 76,50 kronor.
Skanska (83,00) bröt i fredags det viktiga motståndet vid 81,00 kronor och därmed fick vi en ny köpsignal i den positiva trend aktien redan etablerat under vintern. Den högre botten vid 62,00 kronor, från den 3 mars, gav signalen om en stigande trend och nu när vi fått en ny köpsignal får vi också en signal på att aktien är på väg mot 100 kronor, som ett delmål i en långsiktig uppgång. Nu sker ju inte allt på en gång men med en stigande trend i botten kan vi sikta högre och där utgör 100 kronor och 124 kronor viktiga avstämningsnivåer i den långsiktiga trenden.
SKF B (81,75) fortsätter den stigande trend som etablerades i januari månad när den högre botten vid 63,00 kronor sattes den 21 januari. Lägsta noteringen hittar vi två månader tidigare den 21 november vid 55,50 kronor.
I onsdags den 1 april var SKF ned till 67,50 kronor som lägst för att mer eller mindre explodera uppåt under de följande dagarna genom att stiga 23,7 procent till 83,50 kronor, som högst under fredagen.
Aktien är på väg uppåt och en rekyl på vägen ser jag som tillfällig i det att aktien signalerat för en uppgång till 90,00 kronor i ett kortsiktigt perspektiv och mot 100 kronor på lite längre sikt.
Volvo B (48,80) var upp till 50,50 kronor som högst under fredagen och såg i det läget ut att kunna fortsätta ytterligare. Men aktien föll tillbaka under eftermiddagen och vi får nu närmast se 48,00 kronor och 45,00 kronor som stöd i en rekyl innan vi får en ny uppgång och en fortsättning uppåt.
Långsiktigt ligger ett delmål vid 78,00 kronor, när Volvo ska ta sig mot högre höjder.




