11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

En ny misstänkt

Realtid.se
Uppdaterad: 14 juni 2007Publicerad: 14 juni 2007

UPPDATERAD (2) Ytterligare en misstänkt har gripits i den stora insiderhärvan. Dessutom har Karsten Storgaard omhäktats.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Ryssland rustar för nästa krig

11 feb. 2026
Affärer

LNG-boomen: Goda nyheter för Europa – dåliga för USA

11 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Experten: Så kopierar du den framgångsrika börsstrategin

11 feb. 2026
Dollarn
Börs & finans

Dollarn faller: Oro att marknaden ska rata USA

11 feb. 2026
sverige
Börs & finans

Pengar regnar över Sverige: "Vi har deras uppmärksamhet"

11 feb. 2026

Sedan tidigare ingår sju personer i de misstänktas skara. Karsten Storgaard är den enda av dessa som sitter kvar i häkte.

Vid lunchtid kom en ny begäran om förordnande av offentlig försvarare in till tingsrätten. Alla detaljer är dock hemliga.

Enligt Eva-Lisa Lennstrand, informationschef på Ekobrottsmyndigheten (EBM) anhölls den nye misstänkte i går i sin frånvaro och greps i dag på förmiddagen. Några ytterligare detaljer vill inte EBM avslöja i nuläget, uppger TT.

De inblandade i insiderhärvan tros ha tjänat över 100 miljoner kronor på olagliga så kallade insideraffärer.

Storgaard, en 33-årig dansk, misstänks ha läckt insiderinformation till en av huvudpersonerna i den uppmärksammade insiderhärvan, den 34-årige Ossian Hellers, så kallade Cevianmannen.

Som Realtid.se tidigare berättat har Kammaråklagare Robert Engstedt begärt att häktningen av Storgaard förlängs i ytterligare två veckor. Det gick tingsrätten med på.

– Det finns fortfarande för att han undandrar sig lagföring i Sverige och för att han ska kunna förstöra utredningen på fri fot, sa Engstedt till Realtid.se precis före beslutet.

Storgaards försvarare Jan Karlsson säger att han har förståelse för att det finns vissa utredningsåtgärder kvar att göra.

ANNONS

– Men jag tycker att det sker i för långsam takt, säger han till TT.

Delvis beror dock detta, enligt Karlsson, inte på åklagaren.

– Det har varit segt att få danskt bistånd, med förhör och så vidare.

– Men jag hoppas att det där kommer att lösa sig i nästa vecka, säger Karlsson som hoppas och tror att klienten ska vara släppt till midsommar.

När det gäller den nye misstänkte vill Robert Engstedt inte säga om han kommer att begära personen häktad.

– Det beror på utredningen, säger han till TT.

På frågan när han bestämmer sig svarar han:

– Det gör jag när det när tiden är mogen för det.

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS