Realtid

Electrolux storaffär med GE går i stöpet

administrator
administrator
Uppdaterad: 07 dec. 2015Publicerad: 07 dec. 2015

Electrolux skulle förvärva GE Appliances för cirka 28 miljarder kronor. Nu har affären spruckit och hög terminationsavgift väntar svenska bolaget.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Planen var att Electrolux skulle förvärva General Electrics vitvaruverksamhet GE Appliances för motsvarande cirka 28 miljarder kronor.

Men GE meddelade på måndagen att de ställer in försäljningen, enligt pressmeddelande.

Bakgrunden är att amerikanska justitiedepartementet 1 juli i år inledde en domstolsprocess mot Electrolux och GE för att försöka stoppa förvärvet.

”Electrolux har gjort omfattande ansträngningar för att erhålla myndighetsgodkännanden och beklagar att GE har sagt upp avtalet medan domstolsprocessen fortfarande pågår. Electrolux anser att de förlikningsförslag som lämnats till justitiedepartementet har varit rimliga och skulle ha löst de konkurrensrättsliga bekymmer som departementet sett. Justitiedepartementet accepterade tyvärr inte Electrolux förlikningsförslag”, framgår det av pressmeddelandet.

– Även om vi är besvikna att inte kunna genomföra affären, är vi övertygade om att Electrolux har mycket goda förutsättningar att fortsätta att växa och utveckla sin ställning som en global leverantör av vitvaror”, säger Electrolux koncernchef Keith McLoughlin, i en kommentar.

Enligt överlåtelseavtalet måste Electrolux även betala en så kallad ”termination fee” på 175 miljoner dollar till GE har.

Och mellan januari-september i år har transaktionskostnader på 266 miljoner kronor och kostnader för det förberedande integrationsarbetet på 136 miljoner kronor belastat resultatet. Resultatet för det fjärde kvartalet dras därmed med kostnader på cirka 225 miljoner kronor.

Deutsche Bank och SEB Corporate Finance har agerat finansiella rådgivare åt Electrolux, medan Davis Polk & Wardwell har varit svenska bolagets legala rådgivare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS