06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Electrolux lånar 3 miljarder på obligationsmarknaden

Camilla Jonsson
Uppdaterad: 09 mars 2020Publicerad: 09 mars 2020

Electrolux har idag lånat 3 miljarder kronor på obligationsmarknaden under sitt Euro Medium Term Note program, EMTN.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Två obligationslån emitteras den 9 mars 2020 med förfallodag den 9 mars 2022. Det ena obligationslånet uppgår till 250 miljoner kronor och löper till fast ränta med en årlig kupong på 0,405%. Det andra obligationslånet uppgår till 2 750 miljoner kronor och löper till rörlig ränta.

Obligationerna kommer att noteras på Luxemburg-börsen. Syftet med obligationerna är finansiering av den löpande affärsverksamheten. Det framgår av ett pressmeddelande.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS