12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ekofin beslutar om nya infokrav på banker

Camilla Jonsson
Uppdaterad: 06 nov. 2019Publicerad: 06 nov. 2019

EU:s finansministrar ska på fredag fatta beslut om nya regler för momsuppgifter från banker. En förändring som svenska och andra europeiska banker är starkt kritiska mot.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

Förslaget syftar till att bekämpa momsbedrägerier inom e-handel. Banker, kreditkortsföretag och andra betaltjänstleverantörer ska åläggas att registrera information om betalningsmottagare vid transaktioner mellan EU-länder. Det rapporterar Nyhetsbyrån Direkt.

Informationen ska samlas i en central databas i EU och användas i bedrägeribekämpning.

Europeiska banker och betaltjänstleverantörer protesterar mot förslaget. De anser att förslaget är alltför kostsamt och skapar osäkerhet om rapporteringskraven. Trots invändningarna väntas EU-länderna anta förslaget vid ekofinmötet.

På ekofinmötet ska finansministrarna också diskutera läget i de pågående OECD-förhandlingar om hur den digitala ekonomin ska beskattas.

Sverige ogillar alla förslag i OECD-diskussionerna om att flytta skattebasen för företagsbeskattning till konsumtionslandet från företagens hemland. Sverige föredrar i stort det nuvarande systemet.

Sverige är däremot mer positiv till förslaget att införa en global miniminivå på bolagsskatt. Målet för OECD är att enas före slutet av 2020.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS