Nästa år blir skatten mer än dubbelt så hög på investeringssparkonton. Det blir effekten av Riksbankens räntehöjningar.
Efter årsskiftet – skatten på ISK blir mer än dubbelt så hög

Mest läst i kategorin

Över tre miljoner svenskar har ett ISK-sparande. ISK schablonbeskattas, oavsett hur mycket man handlar.
Nu rapporterar DI att skattehöjningen på sparande i ISK och kapitalförsäkringar mer än dubbleras nästa år. Detta efter att Riksgälden fastställde statslåneräntan under torsdagen, till 1,94 procent.
Skattenivån på ISK, som ändras vid årsskiftet, baseras på statslåneräntan den 30 november varje år.
Den nya regeringen lovade att sänka skatten på ISK-konto, men när budgeten presenterades fanns löftet inte längre med.
Sparformen ISK infördes 2012 med avsikt att förenkla för privatpersoner när det gäller sparande i aktier och fonder. Med ett investeringssparkonto, ISK, kan man spara i fonder, aktier och värdepapper.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








