08 apr.
2026

Realtid

ECB lämnar räntan oförändrad

administrator

administrator

Europeiska centralbanken (ECB) har som väntat beslutat att lämna den viktigaste styrräntan oförändrad på 1,00 procent.

Inför beskedet hade räntorna på lån mellan europeiska banker överlag fortsatt den månadslånga färden nedåt.

Många bedömare räknar med att ECB:s Jean Claude Trichet senare på torsdagen meddelar att banker i krisländer som Spanien, Irland och Grekland får fortsatt likviditetsstöd året ut.

Banken skrev samtidigt upp sin inflations- och BNP-prognos för euroområdet. Eurozonens ekonomi väntas växa med 1,6 procent i år och med 1,4 procent under 2011.

Enligt Trichet var det bland annat starkare tillväxt under andra kvartalet samt en god utveckling under sommarmånaderna som fått centralbanken att höja prognosen.

ECB:s höjer samtidigt sin prognos för inflationen, och tror på en något större ökning av konsumentpriserna med mellan 1,5-1,7 procent i år och med mellan 1,2-2,2 procent nästa år.

I juni trodde ECB på en ökning med mellan 1,4-1,6 procent i år och med mellan 1,0 och 2,2 procent nästa år.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin