Realtid

EBM-toppar bjöds på lyxresa till Miami

Sara Johansson
Uppdaterad: 27 juni 2012Publicerad: 27 juni 2012

Notan slutade på cirka 50.000 kronor per chef.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Flygbranschens revansch: "Enda tidsmaskinen som fungerar"

15 nov. 2025

Ekobrottsmyndigheten, EBM, åkte på en inspirationsresa till Miami i USA i februari 2010. Med på resan var myndighetens högsta ledning i form av planeringsdirektören Fredrik Holmberg, enhetschefen Hans Ihrman och den tidigare generaldirektören Gudrun Antemar, enligt Dagens Industri.

Gudrun Antemar var redan då utsedd till ny riksrevisor.

Den sammanlagda kostnaden för åtta dagar i USA med bland annat fem nätter på lyxhotellet Surfcomber i Miami Beach landade på cirka 50.000 kronor per person.

Fredrik Holmberg uppger för DI att resan var ”extremt bra” och att den ledde till att EBM insåg att myndigheten behövde smalnas av och inte enbart verka i brottsförebyggande syfte.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Sara Johansson
Sara Johansson
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS