17 juni
2026

Realtid

EBM överklagar friande Carnegiedom

administrator

administrator

Åklagaren begär att hovrätten utser en ledamot med särskilda kunskaper om handeln med finansiella instrument.

Ekobrottsmyndigheten (EBM) har överklagat den dom där Stockholms tingsrätt helt frikänner tre före detta värdepappershandlare på Carnegie, som åtalats för grov otillbörlig marknadspåverkan.

I sitt överklagande begär åklagaren Yngve Rydberg att hovrätten utser en ledamot med särskilda kunskaper om handeln med finansiella instrument.

Advokat Tomas Nilsson, som företrätt en av de åtalade i tingsrätten, är förvånad över att EBM väljer att överklaga den friande domen.

– Jag kan inte se att det finns några skäl till ett överklagande, säger han.

Han reagerar också på att Yngve Rydberg vill att hovrätten utser en ledamot med särskilda kunskaper om värdepappershandel.

– Att göra en antydan om att tingsrätten inte har förstått tycker jag inte är särskilt klädsamt. De förstod i högsta grad, säger Nilsson, som också finner det ”anmärkningsvärt” att Stockholmsbörsen offentligt har kritiserat tingsrättsdomen.

Enligt åklagaren har männen fifflat med optionskurser, men tingsrätten fann att deras handel varit legitim.

Realtid.se har tidigare talat med Rydberg om att han lär överklagamålet vilket de åtalades advokater då även bemötte .

Realtid.se-TT

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Ny modell: Företag slipper bära risken i domstolstvister

16 juni 2026
Symbol för Litium samt batterier
Makro

USA:s gigantiska litiumfynd kan förändra allt – om brytningen blir av

16 juni 2026