Realtid

East Capital lanserar ny Ryssland-fond

Sara Johansson
Uppdaterad: 07 aug. 2012Publicerad: 07 aug. 2012

Börsnoterade East Capital Explorer investerar 15 miljoner euro i den första stängningen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

East Capital lanserar en ny alternativ investeringsfond, East Capital Russia Domestic Growth Fund, enligt ett pressmeddelande.

”Under de nuvarande marknadsförhållandena finns det mycket goda investeringsmöjligheter i flera företag som är exponerade mot den inhemska ryska marknaden”, säger Aivaras Abromavicius, partner och senior rådgivare på East Capital.

Målet med East Capital Russia Domestic Growth Fund är att skapa en portfölj med 10 till 20 olika bolag där minst hälften av omsättningen genereras i Ryssland. Investeringar kommer att göras i noterade bolag med ett marknadsvärde över 500 miljoner dollar.

”Företag som är exponerade mot den inhemska ryska marknaden har konsekvent levererat högre omsättningstillväxt jämfört med företag i exportsektorn. Vi förväntar oss att den trenden kommer att fortsätta. Det är också något som märks i aktiekurserna. Inhemska företag har gått klart bättre än exportföretag som är beroende av den globala efterfrågan”, säger Aivaras Abromavicius.

Fonden kommer att vara aktiv i flera olika sektorer och investera i aktier som anses vara undervärderade och som därmed har stor potential att stiga i värde. East Capital kommer att vara en aktiv investerare i fondens portföljbolag genom att nominera styrelseledamöter och förbättra bolagsstyrning.

Börsnoterade East Capital Explorer har beslutat sig för att investera 15 miljoner euro i den första stängningen av fonden, som kommer att ha sitt säte i Luxemburg och vara öppen för flera institutionella och andra professionella investerare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS