17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Droppen som fick bägaren att rinna över?

administrator
administrator
Uppdaterad: 17 juni 2010Publicerad: 17 juni 2010

Carl-Henric Svanberg ber om ursäkt för att han utryckt sig "klumpigt".

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Fondförvaltare flyr dollarn – mest negativa på 14 år

17 feb. 2026
Dollarn
Börs & finans

Ny botten för dollarn – kan ändå bli dyrt att satsa mot USA

17 feb. 2026
Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026

Ursäkt gäller att han talat om de som drabbats av oljespillet som ”small people”.

”Jag talade klumpigt i eftermiddags och det är jag ledsen för”, sade Svanberg i ett uttalande på onsdagskvällen.

Hans ordval i kommentarerna efter mötet med president Barack Obama i Vita huset väckte både löje och kritik bland bloggare och kommentatorer. BP:s talesman försökte dämpa kritiken genom att tala om en ”miss i översättningen” och senare förklarade Svanberg själv att han inte avsett att uttrycka sig nedsättande.

”Det jag försökte säga — att BP förstår hur djupt detta påverkar livet för människor som bor längs Golfen och är beroende av den för sitt uppehälle — uttrycks bäst inte av ord utan av det arbete vi gör för att ställa saker och ting till rätta för familjer och företag som lidit skada”, sade BP:s ordförande.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS