Realtid

Donald Trump köper begagnad lyxjet

Realtid.se
Uppdaterad: 06 sep. 2011Publicerad: 06 sep. 2011

Boeing 727 dög inte. Nu har Donald Trump slagit till med en ytterligare lyxjet och får säkerhetsbälten i 24 karats guld med på köpet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Fastighetsmiljardären köpte en specialinredd 757:a av Microsofts medgrundare Paul Allen tidigare i år. Prislappen landade på 570 miljoner kronor.

Hans nya lyxplan har bland annat säkerhetsbälten som är förgyllda med 24 karats guld. Detta gäller även kranarna i handfatet och badrummet samt vissa detaljer i ett gräddfärgat krypin som Donald Trump själv kallar Master Bedroom.

Detta framgår av en guidad videotur som ligger ute på Youtube där Amanda Miller, som spelade i Trumps tv-serie The Apprentice, håller i det hela.

Här framgår även att planet har en gigantisk platt-tv på kortväggen och att det finns hela 1.000 långfilmer att välja mellan.

Planet kan ta 80 fler passagerare än hans förra privatplan – en Boeing 727. Just det planet har han försökt att sälja ända sedan 2009.

Prislappen hamnar på betydlig mer blygsamma 50 miljoner kronor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS