Domen mot Mastercard är en viktig seger för att sänka avgifterna på kortbetalningar inom EU, menar Svensk Handel.
Dom i EU-domstolen kan ge billigare kortbetalningar

I domen slår EU-domstolen fast att Mastercards avgifter för kortbetalningar har brutit mot EU:s konkurrensregler.
EU-kommissionen beslutade redan 2007 att kortföretaget MasterCards så kallade multilaterala förmedlingsavgifter på kortbetalningar stred mot EU:s konkurrensregler. MasterCard överklagade beslutet till EU-domstolen. Domstolen ger i sin dom EU-kommissionen rätt i sitt beslut.
– Domen är en viktig seger för att sänka de alldeles för höga avgifterna på kortbetalningar inom EU, säger Bengt Nilervall, betalningsansvarig på Svensk Handel i ett uttalande.
Enligt Svensk Handel sker över 70 procent av alla köp med betal- eller kreditkort i Sverige och detaljhandelns kostnader till bankerna är betydande. Enligt en uppskattning som EU-kommissionen gjorde 2005 betalar handlarna inom EU varje år över 25 miljarder euro i avgifter för kortbetalningar.
– Höga kortavgifter hindrar handel och tillväxt vilket drabbar både konsumenter och företag. EU-kommissionen och konkurrensmyndigheterna måste nu fortsätta att sätta press på bankerna och kortföretagen så konkurrensen ökar, säger Bengt Nilervall på Svensk Handel.




