16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Dokumentärfilm om Goldman Sachs

administrator
administrator
Uppdaterad: 27 juli 2010Publicerad: 27 juli 2010

Den är på gång efter att investmentbanken beställt den själv.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026
Ola Rosling tillsammans med en graf
Makro

Rosling: "Det finns fyra megarisker man alltid ska vara orolig för"

16 feb. 2026
Affärer

Miljardrush när Europas banker slår ihop sig som aldrig förr

16 feb. 2026

Det skriver Wall Street Journal.

Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring via e-post.

Uppdraget att göra dokumentärfilmen har gått till Ric Burns som tidigare gjort programserien ”Inbördeskriget” åt tv-kanalen PBS i USA.

Enligt sajten har Burns redan börjat göra dokumentärfilmen om Goldman Sachs.

För jobbet får han ersättning av banken som även övervakar filmens upplägg via marknadsavdelningen.

Burns blev approcherad av Goldman för att göra filmen redan 2007, och har enligt WSJ han jobbat med filmen då och då sedan dess.

Enligt WSJ är filmen endast avsedd för att visas för medarbetare på Goldman Sachs.

Det är okänt hur budget eller tidplan för filmen ser ut.

ANNONS

Men klart är att det finns höga ambitioner med filmen som även ska beskriva Goldman Sachs historia med intervjuer av tidigare medarbetare.

Bankens vd Lloyd Blankfein väntas framträda i filmen.

En del dokumenärfilmare är skeptiska till Burns projekt, och menar att dokumentärfilmare bör inta en fristående kritisk roll av det man gör film om.

– Burns film om Goldman Sachs är i strid med allt vi kämpar för som dokumentärfilmare, säger en filmare till WSJ.

Michael Moore har tidigare gjort dokumentärfilmen ”Capitalism: A love story” om finanskrisen där Goldman Sachs utpekas som en skurkfirma.

Där konfronterades Goldman Sachs-anställda av Moore som bad dem ge tillbaka pengar som banken ”tagit” under finanskrisen.

Andra menar att Burns projekt är motiverat och att det innebär ett unikt tillfälle att få inblick i Goldman.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS