Realtid

DN missar miljonklipp på Zlatan-bilden

administrator
administrator
Uppdaterad: 11 maj 2010Publicerad: 11 maj 2010

DN-journalisten Anders Lundqvist gav bort bilden.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den syns överallt, bilden på fotbollsspelarna Zlatan Ibrahimovic och Gerard Piqué i en förmodat romantisk situation, har inte alls tagits av ett fotbollsfan, som tidigare uppgivits, utan av svenske DN-journalisten Anders ”Lunkan” Lundqvist.

Han la upp bilden på sin facebook-sida och Aftonbladet-journalisten Robert Laul bad och fick låna bilden till sin blogg.

– Jag gav ”Lunkan” tillstånd att låna ut bilden till Laul, utan att först ha sett eller förstått sprängkraften i bilden, säger Nisse Palmgren, sportchef DN, till Realtid.se.

DN har inte ens haft bilden som blivit en världsnyhet i den egna tidningen.

Nu cirkulerar bilden i stället över hela världen, i spanska Marca, italienska La Republica och engelska Daily Mirror. Ja, till och med tv och tidningar i Costa Rica uppmärksammar bilden.

Men ingenstans framgår det vem som tagit bilden.

Får förlusttyngda DN några intäkter av vidareförsäljning?

– Nej, tyvärr, säger Nisse Palmgren.

ANNONS

Har Anders Lundqvist tjänat något på bilden?

– Inte vad jag vet.

Realtid.se söker Anders Lundqvist för en kommentar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS