Den tyska börsen rapporteras vara beredd att höja budet på Londonbörsen till 19 miljarder kronor.
Deutsche Börs höjer budet

Mest läst i kategorin
Det var i början av december som Frankfurtbaserade Deutsche Börs meddelade att de vill köpa den Londonbörsen. Budet då låg på 16,5 miljarder kronor, en siffra som Londonbörsen ansåg vara allt för låg.
De är dock inte ensamma om att kasta blickarna över den engelska kanalen. Fransk-holländska Euronext har även de blandat sig i budstriden.
Samtal mellan Londonbörsen och de två rivaliserande börserna beräknas fortsätta under veckan, rapporterar den brittiska tidningen the Observer.
Om budet från Deutsche Börs inte godtas av Londonbörsen kan det bli aktuellt med ett fientligt bud, det vill säga ett bud som riktas direkt till aktieägarna, skriver the Observer.
Oavsett vilken av de två börserna som kan komma att köpa Londonbörsen kommer den nya sammanslagningen skapa Europas största och världens näst största börs efter NYSE.
Deutsche Börse försökte redan år 2000 att gå samman med Londonbörsen, den gången i hård konkurrens från svenska OM och Euronext.







