Flera advokatbyråer rekryterar för fullt. Hetast är jurister med ett par års erfarenhet. "Det känns som att alla byråer har behov av att rekrytera just nu" säger Eva Dahl på Cederquist.
Det våras för advokatbyråer

Baker & McKenzie söker jurister till flera avdelningar såsom Bank & Finans, TMT, processrätt, företagsöverlåtelser samt arbetsrätt. Advokatbyrån söker både jurister som har erfarenhet av kvalificerad affärsjuridik samt kommersiella avtal och jurister som nyligen kommit ut på arbetsmarknaden.
– Det handlar totalt om sex tjänster. Vi har det behovet helt enkelt. Det handlar om några nyrekryteringar och andra ersättningsrekryteringar, säger Caroline Falconer på Baker & McKenzie. Vid årets slut byråns svenska kontor att vara några fler.
Vinge har rekryterat 15 jursiter hittills i år och kommer innan året är slut att ha rekryterat nästan 40 jurister.
– Vi är nöjda med att vi fortsatte att rekrytera under finanskrisen och kommer att rekrytera liknande i år som i fjol. Vi har haft jättemycket ansökningar till vårt sommarnotarieprogram där 700 slåss om 15 platser, säger My Wiborg på Vinge.
Vinge söker just nu skattejurister till Stockholm, en konkurrensrättsexpert till sitt Brysselkontor och löpande som alltid, biträdande jurister till sina kontor i Sverige.
Advokatfirman MAQS rekryterar fyra- fem biträdande jurister till Stockholmkontoret. Mer långsiktigt satsar byrån på att komma upp ordentligt i storlek då firman satsar på att bli Sveriges fjärde största byrå.
Manheimer Swartling söker omgående en HR-manager jurist och därtill, står det på hemsidan, söker de biträdande jursiter till Öresund, Göteborg och Stockholm. Sista ansökningsdatum för sistnämnda är dock den 31 december 2010.
Stefan Brocker, MP, Mannheimer Swartling:
– Närmare 15 jurister har börjat hos oss under årets första kvartal och vi kommer att fortsätta rekrytera jurister under året, men i måttlig takt. Vi har så gott som alltid plats för ytterligare jurister av ”rätt” kaliber.
På Linklaters letar de främst efter yngre jurister som antingen kommer direkt från universitetet eller som har suttit ting.
Per Nyberg, MP, Linklaters Norden:
– Som jag har sagt tidigare märker vi av en ökad aktivitet så vi ser definitivt ett behov av att rekrytera.
– Samtidigt jobbar vi sedan flera år tillbaka med att se över våra kostnader så att vi vi inte drar på oss en för stor kostym.
Kommer ni att vara fler eller färre vid årets slut?
– Vi kommer att vara några fler. Men det blir inga dramatiska förändringar. Vi har nått en storlek som känns bra nu, säge Per Nyberg.
Gernandt & Danielsson söker just nu en finansieringsjurist samt biträdande jurister med ett par års erfarenhet från affärsjuridisk advokatbyrå eller domstol.
– Vi håller just nu på med rekrytering av 3 – 4 jurister, säger byråns MP Tobias Larsson och nämner att flera anställda kommer tillbaka från föräldraledigheter, tingsmeritering och utlandspraktik inom ett halvår.
– Det gör att antalet jurister i tjänst ökar.
I augusti gör byrån en ny behovsanalys inför hösten. Hur den blir beror på marknadsutvecklingen.
– Det är alltid en utmaning att hitta mycket duktiga jurister som även har intresse och känsla för affärer, avslutar Tobias Larsson.
Jon Ericson, MP, Ashurst, Stockholm:
– Vi kommer att rekrytera – och det ligger helt i linje med vår ambition att växa. Vi söker jurister på alla nivåer med särskilt fokus på seniora biträdande jurister med transaktionsbakgrund, M&A eller finansiering, samt traineer.
Hittills har byrån – utöver två partnerrekryteringar: Martin Börresen och Pontus Bergsten – rekryterat en biträdande jurist och en trainee.
Setterwalls rekryterar yngre jurister löpande.
– Sedan har vi visionen att göra nyckelrekryteringar när vi ramlar på intressanta kandidater, säger Setterwalls vd Joakim Edoff.
Exempel på det är skattejurister som nu förstärker advokatbyrån i Göteborg.
– Vi försöker att stärka erbjudandet inom olika fält; där ser behovet olika ut i olika grupper och på de olika kontoren.
Setterwalls kommer, likt Vinge, att rekrytera ungefär lika många i år som i fjol.
– Vi har ingen exakt siffra som säger att vi ska vara si eller så många när året är slut.
Eva Dahl, HR-ansvarig
på Cederquist berättar att firman söker jurister till de flesta områden.
– Vi har rekryteringsbehov med anledning av att vi växer. Vi söker främst personer som jobbat ett år eller två, som har ett driv utöver det vanliga, säger Eva Dahl.
Och hur går det?
– Det går ganska bra. Det känns som att alla byråer har behov av att rekrytera just nu, å andra sidan är jurister mer rörliga på arbetsmarknaden jämfört med för fem år sedan.
– Vi rekryterar så klart direkt från universitetet också.
Firmans plan är att de ska växa med 15-20 personer i år. Cederquist har bara ett kontor eftersom de tror på ”ett lag”. Just nu är de 88 jurister på byrån.
– Tillväxtmålet är bli minst hundra.
I år har Lindahl rekryterat 15 biträdande jurister samt nya delägare som Peter Högström, före detta MP på Linklaters.
– Vi ser framöver ut att fortsätta rekrytera kontinuerligt. Inte minst kommer vi att fortsätta växa inom Corporate Finance och Bank och Finans, säger Cecilia Wirén, HR Manager på firman.
Wistrand Advokatbyrå söker i dagsläget ett antal jurister till avdelningarna bank-finans, fastighet samt obestånd.
– Jag vågar inte bedöma året som helhet men det är större möjligheter i år än i fjol, säger delägare Anders Nilsson som ansvarar för rekryteringen av jurister på advokatfirman.
Den relativt nya tvistebyrån A1 är också ute och rekryterar. Just nu söker de biträdande jurister ”med stort intresse för tvistelösning”.
Fredrik von Baumgarten, Hannes Snellman:
– Vi rekryterar just nu igen, för fullt. Vi har kontrakterat fyra nya jurister varav en börjar i juli och tre i september, berättar von Baumgarten.
På kontoret är de i dag 45 jurister.
– Vi har för närvarande ett stort antal diskussioner och intervjuer pågående avseende såväl nyutexaminerade och tingsmeriterade jurister samt de med ett par års erfarenhet och detta främst inom privat och publik M&A samt Bank & Finans.
Axel Calissendorff, senior partner på Roschier berättar att firman rekryterar fler jurister i år än i fjol. Firman har just fått ett tillskott på fem nya delägare, varav en i Stockholm.
– Vi har behov av ytterligare resurser för att möta en ökad efterfrågan på våra tjänster och vi har numera större bredd i vårt serviceutbud, uppger Calissendorff.
– Vi avser att fortsätta att expandera, säger han och berättar att firman rekryterar både jurister som kommer direkt från universitet samt de med några års erfarenhet från ”andra ledande byråer” eller annan erfarenhet med motsvarande meritvärde.
På Hamilton advokatbyrå i Stockholm pågår för närvarande rekrytering av såväl juniora som mer seniora biträdande jurister, främst inom fastighetsrätt, företagsöverlåtelser samt processrätt.
Vilken advokatbyrå som är populär varierar, säger Robin Palmgren som studerar sin sjätte termin vid Göteborgs universitet.
– Generellt känner vi till dem som syns mest här på Handelshögskolan. Och de är MSA, Vinge och Setterwalls, tycker jag. De är väl de byråerna som folk känner till som de söker sig till.
Hans klasskamrat Jonas Öqvist säger att hans absoluta mål är att jobba på en affärsjuridisk byrå.
– Det som är bra med stora byråer är de har flera inriktningar. Just nu vet jag inte mer än att jag vill syssla med affärsjuridik. Då kan jag tänka mig att man är mer begränsad i sina val på en mindre byrå.
En färsk undersökning visade nyligen att studenter vill, i större utsträckning än verksamma biträdande jurister, arbeta på en internationell firma. Varför tror du att det är så?
– Uppenbarligen borde vara så att studenter har bristande kunskaper i hur det är på de stora byråerna. Jag kan tänka mig att de ställer höga krav och att det kanske blir lite opersonligt. Mindre byråer, som jag har varit i kontakt, med säger ofta att det är bra att man känner varandra, säger Jonas Öqvist.
Lovisa Axén studerar också sjätte terminen på juristprogrammet vid Göteborgs universitet.
– Affärsjuridisk byrå är inte det jag främst tänker på i framtiden, snarare en familjerättslig byrå, säger hon.
Varför?
– Familjejuridik har intresserat mig mest. I och för sig så läser vi skatterätt just nu, det är också intressant och finns på flera affärsjuridiska byråer. Jag gillar när siffror blandas med juridik.




