Simon de Château kliver ner från vd-stolen i Sveafastigheter.
"Det känns som rätt tidpunkt"


Mest läst i kategorin

Sveafastigheters vd Simon de Château lämnar vd-stolen efter tio år. Hans efterträdare blir Patrick Gylling, idag vice vd för bolagets verksamhet i Finland.
Simon de Château var med och grundade Sveafastigheter 2003 och han kommer att sitta kvar i investeringskommittéerna för bolagets fonder.
Varför lämnar du?
– Jag har varit med i tio år nu och det känns som rätt tidpunkt att lämna, säger Simon de Château till Realtid.se.
Vad är dina planer härnäst?
– Jag har en del funderingar på olika projekt, men ingenting officiellt. Fokus nu ligger på att göra en så bra överlämning som möjligt till Patrick, och så kommer jag ju att sitta kvar i investeringskommittéen, säger Simon de Château.
Formellt lämnar han posten den 1 september.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




