17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Det är min fru som vill skiljas"

administrator
administrator
Uppdaterad: 10 juni 2010Publicerad: 10 juni 2010

Det fortsätter storma kring finansmannen Bernhard von der Osten-Sacken.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

– Det kom som en överraskning för mig. Det är min fru som vill skiljas, säger Bernhard von der Osten-Sacken till Realtid.se.

Bernhard von der Osten-Sacken och Sylwia Chaliss har varit gifta i tre år. Men för ett par dagar sedan skickades skilsmässopappren in till Stockholms tingsrätt.

Eftersom paret har minderåriga barn har de nu en betänketid på sex månader.

Hur påverkar det här dina affärer?

– Det har jag inte hunnit fundera på, men inte alls skulle jag säga. Det är jag som står bakom de flesta av mina bolag.

– Vi har haft det stökigt under vårt förhållande och uppmärksamheten i media, bland annat i Realtid, har varit påfrestande, säger Bernhard von der Osten-Sacken.

Hur har media påverkat ert förhållande?

– Felaktigheter i rapporteringen har påverkat min fru negativt.

ANNONS

Finansmannen Bernhard von der Osten-Sacken har varit en följetong i medierna under de senaste åren. Ofta har rubrikerna rört insideraffärer, skattebrott och en oren revisionsberättelse i von der Osten-Sacken-bolaget Allokton.

Bernhard von der Osten-Sacken är skriven i en bostadsrätt på Karlaplan i Stockholm och äger en fastighet på Lidingö och ett hus i Vaxholms kommun.

Fastighetsbolaget Allokton sålde han av merparten av aktierna i år 2007 för 90 miljoner kronor, men han har kvar en ägarandel på 9,3 procent via bolaget Tindrin Ltd.

2008 nolldeklarerade von der Osten-Sacken, medan han 2007 uppgav en inkomst på 30.000 kronor.

Han är åtalad för skattebrott. Han misstänks ha undanhållit 7,8 miljoner kronor. Han förnekar brott.

Däremot frikändes von der Osten-Sacken från tidigare misstankar om insiderbrott.

Polenfödda Sylwia Chaliss har en karriär som sångerska. På sajten ”My hood” presenterar hon sin stil som ”väldigt posh”.

Hon äger Bosmac Invest AB. Bolaget omsatte 512.000 kronor år 2008, med ett negativt resultat på 217.000 kronor. Bolaget har tillgångar på 1,2 miljoner kronor.

ANNONS

2008 hade Chaliss en inkomst på 45.000 kronor.

Realtid.se söker Sylwia Chaliss för en kommentar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS